Dental Alliance

September 24, 2024

Performanțe remarcabile pentru șahiștii CSM Roman la competițiile “Cupa Safir” și “Memorialul Molodoi”

0
YRY Residence

Go Padel Roman

În perioada 20 – 22 septembrie, municipiul Vaslui a găzduit ediția a IX-a a turneului de șah “Cupa Safir”, competiție omologată de Federația Internațională de Șah (FIDE) și Federația Română de Șah (FRS). Clubul Sportiv Municipal (CSM) Roman a fost reprezentat cu succes de Mărtici Teodor și Otic Mateo, tineri șahiști pregătiți sub îndrumarea instructorului Ionuț Gânju.

Mateo Otic, campion la categoria U12

Unul dintre cele mai notabile rezultate ale turneului a fost obținut de Mateo Otic, în vârstă de doar 11 ani. Tânărul sportiv a cucerit locul I la categoria U12, confirmându-și talentul și pasiunea pentru șah. Performanța sa este cu atât mai impresionantă, având în vedere nivelul ridicat al competiției, recunoscută pe plan internațional.

Mărtici Teodor, vicecampion la categoria U18

De asemenea, Mărtici Teodor, în vârstă de 14 ani, a avut o evoluție excelentă, obținând locul II la categoria U18. În ultima rundă a competiției, Teodor a remizat cu un campion european de șah blitz la categoria cadeți, după o partidă extrem de disputată, în care a dominat jocul. Rezultatul său reflectă nu doar talentul, ci și progresul constant al tânărului șahist.

Stan Dante-Alexandru, locul I la “Memorialul Molodoi”

Tot în perioada 19 – 22 septembrie, CSM Roman a fost reprezentat de Stan Dante-Alexandru la turneul de șah rapid “Memorialul Molodoi” din Piatra-Neamț. Turneul a fost, de asemenea, omologat de federațiile de specialitate, iar Dante a reușit să obțină locul I la categoria ELO 1600, confirmând astfel progresul remarcabil din ultimul an.

Felicitări sportivilor și antrenorului lor!

Rezultatele obținute de șahiștii CSM Roman demonstrează nu doar valoarea lor individuală, ci și munca dedicată a instructorului Ionuț Gânju. Aceste performanțe sunt o dovadă a pasiunii și ambiției sportivilor, care continuă să aducă succes clubului și orașului Roman.

Felicitări tuturor celor implicați și mult succes în competițiile viitoare!