Municipiul Roman începe o nouă relație de prietenie și colaborare cu Samothraki, un important oraș – insulă din Marea Egee!
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2023/04/19/342520821_3461391680775101_9175847295252747797_n.jpg)
În perioada sărbătorilor Pascale, am fost prezent în localitatea Samothraki din Grecia, acolo unde am semnat Pactul de înfrățire între municipiul Roman și acest oraș insular deosebit. A fost ultimul demers în vederea stabilirii unei relații oficiale cu această comunitate aflată într-o țară atât de frumoasă și importantă, după ce în luna noiembrie a anului trecut, am semnat la București, Pactul de amiciție premergător.
La acest moment cu o deosebită încărcătură emoțională, important din punct de vedere al relațiilor bilaterale, alături de mine s-au aflat domnul deputat Laurențiu Dan Leoreanu și domnul Dan Dimitriu – președintele Uniunii Elene din municipiul Roman, cărora țin să le mulțumesc într-un mod deosebit.
De asemenea, îi mulțumesc domnului Nikolaos Galatoumos – primarul localității Samothraki, doamnei Sonia Vasiliadou – Preşedinte al Consiliului Municipal din Samothraki și întregii echipe pentru ospitalitatea și experiența trăită.
Această înfrățire nu este doar o formalitate, ci este un pas important pentru consolidarea relațiilor dintre cele două orașe și, de asemenea, un pas important pentru a dezvolta și consolida relațiile dintre țările noastre. Este o rampă de lansare a unor oportunități de colaborare, de schimb de experiențe și de dezvoltare a turismului și a economiei.