Noua bază sportivă din Roman se materializează!
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2023/09/08/376782647_841973974397838_974220884026317555_n-840x630.jpg)
Terenul pentru viitoarea Bază Sportivă din strada Islazului este pregătit în vederea emiterii ordinului de începere a execuției. Această nouă bază sportivă reprezintă un pas important în rezolvarea problemei promovării echipei noastre de fotbal în Liga a III-a, obiectiv stabilit pentru acest an.
În urma demersurilor pe care le-am întreprins, am primit o veste foarte bună de la Ministerul Dezvoltării, prin Compania Națională de Investiții (CNI). Municipiul nostru a fost declarat eligibil pentru finanțare, ceea ce înseamnă că va fi construită o nouă Bază Sportivă de tip I, pe un teren cu suprafața de 17.726 metri pătrați, care va sprijini mișcarea sportivă din Roman.
Iată ce va cuprinde această bază:
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2023/09/08/376493636_841973934397842_5527391450917261761_n-548x365.jpg)
![⚽](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/taf/1/16/26bd.png)
![🏟️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t8d/1/16/1f3df.png)
![🏀](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tb8/1/16/1f3c0.png)
![🏠](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tf6/1/16/1f3e0.png)
![🚗](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tec/1/16/1f697.png)
![🚶](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/te2/1/16/1f6b6.png)
![🌳](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t6b/1/16/1f333.png)
Susțin și promovez sportul local și vă încurajez să fiți alături de echipa Romanului, spre succes, în Liga a III-a! ![⚽](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/taf/1/16/26bd.png)
![💪](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t6c/1/16/1f4aa.png)
![⚽](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/taf/1/16/26bd.png)
![💪](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t6c/1/16/1f4aa.png)
Primar Leonard Achiriloaei