Prefect Adrian Niță: Drumul Expres Piatra-Neamț – Bacău ne aduce mai aproape de un viitor mai conectat și prosper.
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2024/01/10/418557260_417591870941218_7216215046246253841_n-840x630.jpg)
Consiliul Județean Neamț a fost gazda unei dezbateri publice esențiale pentru avansarea proiectului Drumului Expres Bacău – Piatra-Neamț, un proiect așteptat de peste trei decenii, care a fost promovat și susținut în timpul guvernării PSD. Această întâlnire marchează un pas important în procedura de obținere a acordului de mediu.
![🌍](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t3f/1/16/1f30d.png)
Sfârșitul lunii martie aduce cu sine finalizarea studiului de fezabilitate, un moment crucial pentru acest drum expres. Colaborarea dintre Consiliul Județean Neamț și Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere promite nu doar un drum nou, ci și oportunități vaste pentru dezvoltarea economică a regiunii noastre.
![🛣️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t3c/1/16/1f6e3.png)
Drumul va avea o lungime de #51_km și va traversa 15 localități, conectând eficient Bacău cu Piatra-Neamț. Proiectul include cinci noduri rutiere, șapte poduri, șapte viaducte, 18 pasaje și alte structuri, contribuind semnificativ la îmbunătățirea confortului în trafic.
![📈](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t1/1/16/1f4c8.png)
Acest proiect va fi un motor de creștere pentru economia locală. Ne așteptăm la o îmbunătățire a nivelului de trai, atractivitate pentru investiții, turism și, desigur, un trafic mai fluid și sigur pentru toți conducătorii auto.
![✨](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tf4/1/16/2728.png)