Prefect Adrian Niță: La nivelul ISU Neamț a fost activată grupa operativă iar pe zona de aplicabilitate a codului portocaliu a fost emis mesaj RO-ALERT
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2023/07/11/358487298_10232322858433699_4040410096103442574_n-840x630.jpg)
Ca urmare a emiterii de către ANM a avertizării de fenomene meteo periculoase – cod portocaliu, pe zona de est a județului Neamț, forțe și mijloace din cadrul ISU, SVSU și operatorul de distribuție a energiei electrice, intervin pentru limitarea și înlăturarea efectelor negative produse și anume pentru înlăturarea arborilor și a stâlpilor căzuți pe carosabil, în localitățile Răucești, Dragomirești, Războieni, Bârgăuani și în municipiul Roman. Totodată, la nivelul ISU Neamț a fost activată grupa operativă iar pe zona de aplicabilitate a codului portocaliu a fost emis mesaj RO-ALERT.
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2023/07/11/8ab6ea49-6772-49a8-b039-f8da62e3e721-164x365.jpg)
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2023/07/11/4dd235af-3317-44e3-bff3-54ec2ca5a941-487x365.jpg)
Avertizare meteo – INTENSIFICĂRI ALE VÂNTULUI de peste 70-80 km/h, descărcări electrice, grindină, averse torențiale care vor cumula local peste 20 I/mp.
Evitați deplasările și luați măsuri de adăpostire și autoprotecție!