Reabilitare a liniei de cale ferată Focșani-Roman”, care parcurge cinci unități administrativ-teritoriale din județul Neamț a primit Acord de mediu
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2024/01/25/Screenshot-26.png)
Azi, am primit o veste cât se poate de bună de la Președintele Agenției Naționale pentru Protecția Mediului, Laurențiu Alexandru Păștinaru: proiectul de “Reabilitare a liniei de cale ferată Focșani-Roman”, care parcurge cinci unități administrativ-teritoriale din județul #Neamț, precum și porțiuni din județele Vrancea, Bacău, al cărui titular este Compania Naţională de Căi Ferate „CFR” S.A., a primit Acord de mediu.
![✅](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t33/1/16/2705.png)
![ℹ️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t8e/1/16/2139.png)
![🚈](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tce/1/16/1f688.png)
Din județul Neamț sunt incluse în proiect localitățile #Moldoveni, #Secuieni, #Trifești, #Horia și #Roman.
”Am semnat în ultimul an mai multe Acorduri pentru proiecte din nord-estul țării, iar autoritățile locale de acolo s-au implicat constant în orice a fost necesar în teren sau ca documentare. Așa s-a întâmplat și în cazul dumneavoastră, domnule Harpa, și vă mulțumesc pentru implicarea și interesul față de aceste proiecte de infrastructură”, mi-a spus Președintele Agenției Naționale pentru Protecția Mediului, Laurențiu Alexandru Păștinaru.
![➡️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9e/1/16/27a1.png)