Simulare de incendiu în cadrul SMU Roman împreună cu ISU Neamț-Detașamentul de pompieri Roman
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2023/01/20/326086968_860685401922108_4660833646483195652_n-840x630.jpg)
Astăzi, 20.01.2023, in cadrul Spitalului Municipal de Urgenta Roman, s-a desfășurat o simulare de incendiu și un exercitiu de intervenție și de evacuare a persoanelor.
Exercițiul a fost condus și organizat de către cadrele militare ale ISU Neamț – Detașamentul de pompieri Roman și SMU Roman.
A fost simulat un incendiu apărut la etajul IV al spitalului, in cadrul Secției Pneumologie, la un tablou electric existent pe holul secției.
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2023/01/20/326075712_673710067873003_3949548035407372728_n-274x365.jpg)
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2023/01/20/326141346_3373098459603851_8666608485933024124_n-660x316.jpg)
La declanșarea alarmei de incendiu, au fost alarmate persoanele aflate in spital, electricianul de serviciu a scos tabloul electric de sub presiune și a oprit alimentarea secției cu energie electrică. Angajatul stației de oxigen a oprit alimentarea cu oxigen a secției și a fost alarmata echipa de intervenție a SPSU a spitalului (echipa de stingere și cea de evacuare), cadrul tehnic PSI și conducerea unității medicale.
Ca urmare a alarmării, la fata locului a intervenit și o echipa de pompieri militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Roman care a continuat stingerea incendiului folosind hidranți interiori din cadrul secției.
Cu presupunerea de propagare a incendiului si a degajarilor mari de fum, s-a impus evacuarea persoanelor din interiorul spitalului prin acțiunea angajaților secțiilor ajutați de pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Roman. Evacuarea s-a făcut in curtea exterioara a spitalului.
De asemenea, la finalul exercițiului, in curtea spitalului s-a efectuat stingerea unui incendiu folosind stingătoare de incendiu din dotare.
Teoria ne ajuta, dar prin practica învățam sa acționăm in mod real. Datorită acestui exercitiu, angajații SMU Roman si-au reînsușit procedurile operaționale cu privire la evacuare in situații de urgentă.
Mulțumiri și felicitări tuturor celor implicați!