Un tânăr s-a ales cu dosar penal după ce a condus cu 1,01 mg/l alcool pur în aerul expirat
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2019/02/01/alcool-la-volan.jpg)
La data de 21 noiembrie a.c., în jurul orei 23:30, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Borlești au depistat pe raza localității Tazlău, un autoturism condus de un tânăr, de 22 de ani, din Cândești. Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentrație de 1,01 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.