Dental Alliance
February 21, 2024

Ce artiști vor urca pe scenă cu ocazia Zilelor Municipiului Roman, 2023

0
Carmangeria La Cimpoeșu

YRY Residence

Restaurant Portofino

Casa Căpraru

Luni, 15 mai 2023

ZIUA EXCELENŢEI ROMAŞCANE

– ora 12:00 – Gala excelenţei romaşcane – premierea personalităților romașcane

Marți, 16 mai 2023

ZILELE „EPISCOP MELCHISEDEC ȘTEFĂNESCU”

-131 de ani de la nașterea în ceruri-

Catedrala arhiepiscopală „Sfânta Parascheva”

– ora 09:00 – Sfânta Liturghie Arhierească

– ora 12:30 – Procesiune pe traseul Catedrală-Fundația „Episcop Melchisedec”

-ora 12:45 – Pomenirea Ierarhului Melchisedec Ștefănescu și depunere de coroane

Miercuri, 17 mai 2023

Casa Vârstnicului

– de la ora 9:00 – Cupa Seniorilor la Șah

Biblioteca Municipală „George Radu Melidon”

– ora 17:00 – spectacolul „Rhapsody in blues” în cadrul Proiectului „Meridiane muzicale tematice”, susținut de pianistul Bogdan Măndășescu și mezzosoprana Ionela Mardare Mirică

Joi, 18 mai 2023

ZIUA INTERNAȚIONALĂ A MUZEELOR

Expoziții de bază și expoziții temporare la Muzeul de Istorie, Muzeul de Științe Naturale, Muzeul de Artă din Roman, Casa Hogaș

ZIUA DIPLOMAȚIEI – ADMINISTRAȚIEI

– Întâlnirea oficială a administrației publice locale cu delegațiile din orașele înfrățite cu Municipiul Roman.

– Întâlnirea administrației publice romașcane cu administrațiile publice din Zona Roman

Sala „Nicolae Manolescu-Strunga”

– ora 17:00 – Seara „Sergiu Celibidache”spectacol de gală cu laureații olimpiadelor și concursurilor naționale de muzică clasică, profesori și foști absolvenți ai Școlii de Artă „Sergiu Celibidache”

Vineri, 19 mai 2023

Sala „Nicolae Manolescu-Strunga”

– orele 10:00–15:00 – Conferința Națională cu tema ,,Divizia 7 Infanterie Roman. Onoare, Glorie și Jertfă. Tradiție și continuitate” – organizatori: Primăria Municipiului Roman în colaborare cu Baza 3 Logistică „Zargidava” Roman și Muzeul Militar „Ștefan cel Mare” – Filiala Moldova, Iași a Muzeului Militar Național „Regele Ferdinand I”, precum și cu Filialele Neamț și Subfilialele Roman ale Asociației Naționale a Cultului Eroilor „Regina Maria” și Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere „Al. I. Cuza”

Biblioteca Municipală „George Radu Melidon”

– ora 12:00 – Premierea Concursului de cultură generală pentru elevii liceelor romașcane, Speranță pentru mâine, ediția a XIX-a

– Demonstrații ale echipei de robotică „The Eagles” a Colegiului Național „Roman-Vodă”

Complexul sportiv și de agrement „Moldova”

– de la ora 12:00 – Ștafeta Generațiilor, ediția a III-a – organizatori: Asociația Club Sportiv MTB Roman, Club Sportiv ALTIUS Roman și Primăria Municipiului Roman – concurs de atletism: probe de ștafetă 4x100m și 4x400m ce se vor desfășura pe pista de alergare a Stadionului Moldova + Cursa fotoliilor rulante – pe aleea principală a Complexului Moldova

– de la ora 14:00 – Cupa copiilor la orientare turistică, ediția a III-a, organizator: Clubul Copiilor Roman și Primăria Municipiului Roman

Casa de cultură Roman

Festivalul de teatru „Dan Alecsandrescu” ediția a V-a

– ora 17:00 – Deschiderea Festivalului de teatru „Dan Alecsandrescu”

– ora 17:30 – Spectacolul de teatru ,,URSUL” prezentat de Trupa de teatru ,,DAN ALECSANDRESCU” din Roman

– ora 18:30 – Spectacolul de teatru ,,BALKANEXPRES” prezentat de Trupa de teatru ,,REDOUTE” din Brașov

Parcul Municipal Roman

– de la ora 18:00 – Spectacol de muzică ușoară:

  • Ansamblul „Areti” al Comunității Elene Roman

  • Soliști muzică pop laureați la concursurile naționale: Giulia Dancă, Ariana Creangă, Miruna Samson, Sabrina Aniculăesei

  • DJ Alex Pintilie și Toni Tonini – Fratelli Iași

  • Andia & Band

Sâmbătă, 20 mai 2023

Casa de cultură Roman

Festivalul de teatru „Dan Alecsandrescu” ediția a V-a

– ora 10:30 – Spectacolul pentru copii ,,CARTEA JUNGLEI” prezentat de Trupa de teatru „JOKER” a Casei de cultură IOAN N. ROMAN a Primăriei Medgidia

– ora 11:30 – Spectacolul pentru copii ,,POFTĂ BUNĂ” prezentat de Trupa de teatru ,,NOI ȘI….ATÂT” din Mediaș

– ora 15:30 – Spectacolul de teatru ,,FABULA TAINEI BINE PĂSTRATE” prezentat de Trupa de teatru ,,NOI ȘI …ATÂT” din Mediaș

– ora 16:30 – Spectacolul de teatru ,,DULCEA IPOCRIZIE” prezentat de Trupa de teatru ,,THETIS” a Cercului Militar Medgidia

– ora 18:00 – Spectacolul de teatru ,,CREDE-MĂ, TE MINT” prezentat de Trupa de teatru ,,JOKER” a Casei de cultură IOAN N. ROMAN a Primăriei Medgidia

– ora 19:15 – Festivitatea de decernare a premiilor Festivalului

Sala „Nicolae Manolescu-Strunga”

– de la ora 16:00 – Spectacolul de teatru „Dale Carnavalului”, pus în scenă de studenții UNATC București, prof. coordonator Bogdana Darie

Piața Roman-Vodă

– de la ora 18:00 – Spectacol de divertisment:

  • Larisa Trișcău

  • Soliști ai Ansamblului „Plai Moldovenesc”

  • Antonio Pican
  • White Mahala
  • Raluka & Proiectul Balkanic

Duminică, 21 mai 2023

ZIUA PATRONILOR MUNICIPIULUI ROMAN

Sfinții Împăraţi Constantin şi Elena

– ora 9:00 – Liturghie la Biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Bdul. Republicii

Box Club Municipal

– de la ora 11:00 – Memorialul „Bardă Dumitru” la box, ediția a X-a

ZIUA CAMPIONILOR

Piața Roman-Vodă

– ora 15:00 – Show Sportiv, pe scenă:

  • Premiere sportivi CSM: diplome, medalii Zilele municipiului Roman 2023

  • demonstrație Clubul Bao Roman

  • show powerlifting și fitness

– de la ora 18:00 – Spectacol de muzică populară

  • Ansamblul Plai Moldovenesc

  • Orchestra Populară ,,Rapsozii Botoșanilor” IOAN COBÂLĂ, Dirijor: Ion Oloieru

  • Dan Doboș

  • Ștefan Enășel Romașcanul

  • Matilda Pascal-Cojocărița

  • Ion Paladi

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.