Daniel Harpa, președintele PSD Neamț: „O experiență deosebită, împreună cu comunitatea romano-catolică din Săbăoani, cu prilejul sfințirii orgii istorice din Biserica „Sfântul Mihail”
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2024/02/04/425870604_894440129357653_8942069250016567260_n-840x630.jpg)
Lumină. Rezonanțe divine. Comuniune. O experiență deosebită am trăit astăzi împreună cu comunitatea romano- catolică din #Săbăoani, cu prilejul sfințirii orgii istorice din Biserica “Sfântul Mihail”.
Orga a fost restaurată și vă spun sincer sunetul ei înalță sufletul și te îndeamnă, dacă-l asculți cu inima, către fapte bune, speranță și caritate.
Aprecierea mea pentru părintele paroh Irinel-Iosif Iosub, pentru autoritățile civice și locale și toți cei implicați în restaurarea orgii istorice de la Săbăoani- o capodoperă arhitecturală și muzicală, despre care se spune că este donația Regelui Carol I.
Vă mulțumesc că m-ați primit printre voi, stimați locuitori ai comunei Săbăoani! Sunt creștin-ortodox, dar trebuie să recunosc: comunitatea unită de sunetul orgii din Săbăoani este una într-adevăr deosebită!
![🙏](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t80/1/16/1f64f.png)