George Lazăr președinte PNL Neamț: Astăzi am avut o discuție importantă cu ministrul Ministerul Educației, doamna Ligia Deca, referitor la transportul şcolar pentru elevii din județul Neamț.
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2023/03/07/334932205_250858257269819_2558555799609186056_n-840x573.jpg)
Am primit asigurări din partea domniei sale că localitățile nemțene vor primi, în curând, microbuze şcolare moderne, dintre cele aproximativ 3200 de vehicule electrice destinate transportului de elevi, atât categoria 8+1 locuri, cât şi 16+1, care vor ajunge în țară.
Este cunoscut faptul că flota auto existentă în județ este învechită, supusă uzurii tehnice, devenind o prioritate pentru noi înlocuirea acesteia cu microbuze performante, care să asigure transportul şcolar în cele mai bune condiții.
![🚍](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t53/1.5/16/1f68d.png)
![🔜](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t38/1.5/16/1f51c.png)
![ℹ](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t15/1.5/16/2139.png)
Îi mulțumesc doamnei ministru Deca pentru discuția purtată, cât şi pentru permanenta implicare în funcţionarea optimă a procesului educațional.
![👉](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/taa/1.5/16/1f449.png)