Dental Alliance

July 27, 2024

În acest weekend, la Roman a avut loc Cupa Melchisedec – Finala regională Șah în școală

0
YRY Residence

Go Padel Roman

În acest weekend, la Roman a avut loc Cupa Melchisedec – Finala regională Șah în școală, un eveniment organizat de Clubul Sportiv Municipal Roman, Primăria Municipiului Roman, Fundația “Episcop Melchidesc” și Federația Mondială a Șahului în Școală, cu sprijinul Rompetrol KMG – International și Aqua Carpatica.
Evenimentul a atras 350 de participanți din 7 județe ale României, împărțiți pe categorii de vârstă, de la grădiniță până la liceu inclusiv. Aceasta a fost cea mai mare competiție de șah organizată vreodată la Roman și unul dintre cele mai mari din România.
La turneu, sportivii Clubului Sportiv Municipal Roman (C.S.M.) au obținut rezultate remarcabile:
– Ianis Vieriu – locul 1 (grădiniță + pregătitoare)
– Popovici Timotei – locul 5 (grădiniță + pregătitoare)
– Ayline Țugui – locul 1 (fete clasa I)
– Yasmine Țugui – locul 2 (fete clasa I)
– Maria Burlacu – locul 3 (fete clasa I)
– Ciobanu Luca – locul 1 (băieți clasa I)
– Smeria Sofia – locul 2 (fete clasa a II-a)
– Bodea Ștefan – locul 1 (băieți clasa a II-a)
– Bodea Constantin – locul 2 (băieți clasa a II-a)
– Otic Mateo – locul 1 (băieți clasa a III-a)
– Bereș Alexandra – locul 3 (fete clasa a III-a)
– Otic David – locul 4 (băieți clasele a V-a și a VI-a)
– Ștefănescu Ștefan – locul 3 (băieți clasele a VII-a, a VIII-a și liceu)
În total, au fost acordate 42 de cupe, 42 de medalii, 42 de șahuri și device-uri electronice, precum și 60 de manuale de șah pentru participanți. Evenimentul a fost coordonat de instructorul de șah al C.S.M. Roman, Ionuț Gânju.
„Cupa Melchisedec” a demonstrat încă o dată importanța șahului în dezvoltarea mentală a copiilor și tinerilor și a reprezentat o oportunitate unică pentru sportivii talentați să-și pună abilitățile la încercare.