Dental Alliance

December 17, 2025

Mai mulți șoferi depistați sub influența alcoolului, în județul Neamț

0

Luxury by Aqua Dent

La data de 16 decembrie a.c., în jurul orei 16:10, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Bicaz, aflați în misiune de supraveghere și control al traficului rutier, au oprit pe DC 152, în localitatea Grințieș, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 55 de ani, din Bicaz. În urma testării cu aparatul etilotest, a rezultat o valoare de 0,51 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Tot pe 16 decembrie, în jurul orei 15:00, polițiștii din cadrul aceleiași secții au fost sesizați prin SNUAU 112 de către un conducător auto, care a reclamat faptul că a fost implicat într-o tamponare pe DN 15, în localitatea Bradu, iar celălalt șofer ar fi consumat alcool. Ambii conducători auto au fost testați, rezultatul indicând, în cazul unui bărbat de 51 de ani, o valoare de 1,12 mg/l alcool pur în aerul expirat.

La aceeași dată, în jurul orei 18:20, polițiștii din cadrul Formațiunii Rutiere Târgu-Neamț au oprit în trafic, în localitatea Păstrăveni, un autoturism condus de un bărbat de 35 de ani, din Târgu-Neamț. Testarea alcoolscopică a indicat o valoare de 0,57 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În jurul orei 19:40, patrula din cadrul Serviciului Rutier Neamț a oprit pentru control, pe DN 15, în localitatea Tarcău, un autoturism condus de un bărbat de 57 de ani, din localitate.
Aparatul etilotest a indicat o valoare de 0,43 mg/l alcool pur în aerul expirat.

La ora 22:00, polițiștii din cadrul Formațiunii Ordine Publică Târgu-Neamț, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe strada 1 Decembrie 1918, din Târgu-Neamț, au oprit în trafic un autoturism condus de un tânăr de 29 de ani, din localitate. Întrucât emana halenă alcoolică, acesta a fost testat, rezultatul fiind de 0,92 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În noaptea de 17 decembrie, în jurul orei 01:30, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Piatra-Neamț au oprit pentru control, pe strada Mihai Viteazul, din Piatra-Neamț, un autoturism condus de un bărbat de 55 de ani, din municipiu. Testarea alcoolscopică a indicat o valoare de 0,55 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În toate cazurile, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului.

Leave a Reply