Minor reținut pentru furt: a sustras bunuri de peste 20.000 de lei, dintr-o locuință
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2019/06/27/au-fost-retinuti-dupa-o-bataie-cu-bate-si-lopeti-o-politista-ar-fi-fost-agresata-de-scandalagii-467197.jpeg)
La data de 4 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției orașului Târgu-Neamț au fost sesizați, de către o femeie de 67 de ani, din Târgu-Neamț, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras mai multe bunuri din locuință. La data de 6 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției orașului Târgu-Neamț au fost sesizați, de către aceeași femeie, cu privire la faptul că persoane necunoscute au pătruns prin efracție într-o anexa a locuinței de unde au sustras bunuri.
Din cercetările efectuate de polițiști a rezultat faptul că, persoane necunoscute ar fi pătruns prin efracție în imobilul pârții vătămate de unde ar fi sustras mai multe bunuri, pe care ulterior le-ar fi vândut, cauzând un prejudiciu de aproximativ 20.000 lei. În urma documentării activității infracționale, polițiștii din cadrul Formațiunii de Investigații Criminale Târgu-Neamț, au identificat și depistat persoana bănuită de comiterea faptei, un minor de 17 ani, din Târgu-Neamț.
Aproximativ 20% din valoarea prejudiciului a fost recuperat de polițiști și restituit persoanei vătămate. În urma administrării materialului probator, persoana în cauză a fost reținută pentru 24 de ore, fiind cercetată sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat.