Neamț: A AFUMAT CARNEA ȘI A RĂMAS FĂRĂ CASĂ ÎN PRAG DE CRĂCIUN
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2023/12/24/WhatsApp-Image-2023-12-24-at-08.50.28-840x392.jpeg)
Prin apel la 112, la ora 01:56 pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs într-o gospodărie din localitatea Soci din comuna Ștefan cel Mare.
La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace de intervenție de la Detașamentul de pompieri Piatra-Neamț.
La sosirea pompierilor incendiul se manifesta generalizat la locuință și la o anexă gospodărească (afumătoare). Forțele de intervenție au acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului în urma căruia au ars locuința cu o suprafață de aproximativ 80 mp cu bunurile din interiorul acesteia și anexa gospodărească.
Depozitarea cenușii și a jarului în apropierea materialelor combustibile a fost cauza probabilă de producere a incendiului.