Președinte CJ Neamț Ionel Arsene: Am semnat contractul pentru «Investiții complementare Sistemului de management integrat al deșeurilor în județul Neamț»
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2023/01/19/325402756_511705814399393_4798122389822601977_n-840x630.jpg)
Am semnat contractul pentru elaborarea studiului de fezabilitate și a aplicației de finanțare în cadrul Proiectului „Sprijin pentru pregătirea aplicației de finanțare și a documentelor suport în vederea obținerii finanțării aferente proiectului «Investiții complementare Sistemului de management integrat al deșeurilor în județul Neamț»“, prin care urmărim îndeplinirea noilor ținte și obiective de gestionare a deșeurilor asumate de către România față de Comisia Europeană pentru Sectorul Mediu. De asemenea, prin acest proiect vom pune în aplicare măsurile stabilite prin Planul Județean de Gestionare a Deșeurilor Neamț 2019-2025.
![](https://scontent.fotp7-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/325665085_1072124297513312_3375718997793586915_n.jpg?stp=dst-jpg_p720x720&_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=B6YviVY3iFAAX96JHu6&_nc_ht=scontent.fotp7-2.fna&oh=00_AfB1RAj_ED4M_0B4BP4IBeMn-7f4u_3TcEWOLqRtc-tG3w&oe=63CDCA03)
Prin această investiție, la Girov, unde se află depozitul județean de deșeuri, se va realiza o instalație nouă de tratare mecanică complexă pentru deșeurile menajere amestecate, cu o capacitate de 50.000 t/an, o instalație nouă de tratare biologică cu digestie anaerobă pentru fracția organică din deșeurile menajere amestecate, sortate în tratarea mecanică cu o capacitate de 30.000 t/an și o stație de digestie anaerobă – instalație nouă de tratare biologică cu digestie anaerobă pentru biodegradabile colectate separat, cu o capacitate de 23.000 t/an.
![](https://scontent.fotp7-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/323355242_738541751032560_1906590688439799785_n.jpg?stp=dst-jpg_p720x720&_nc_cat=110&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=WW8KAe65b34AX_6dSU5&_nc_ht=scontent.fotp7-2.fna&oh=00_AfDAMuNqydlvLZUZbiOqmSP6Tk6mcGXjjXDQPEezPWBH5g&oe=63CD7046)
La Piatra-Neamț vizăm modernizarea stației de sortare manuală existentă, pentru a avea o stație de sortare mecanizată, cu o capacitate de 14.000 t/an și modernizarea stației de compostare actuale pentru deșeurile biodegradabile și verzi colectate separat, cu o capacitate de 5.000 t/an. La Cordun vom moderniza stația de sortare manuală care există în prezent și are o capacitate de 6.000 t/an, urmând a avea o stație de sortare mecanizată. De asemenea, vom moderniza stația de transfer existentă cu sistem de compactare mai performant, cu o capacitate de 18.000 t/an. Un alt punct de implementare a proiectului este la Târgu-Neamț, unde ne dorim să modernizăm stația de transfer actuală, cu o capacitate de 12.500 t/an, ceea ce vom face și la Tașca, unde stația de transfer existentă are o capacitate de 6.000 t/an.
![](https://scontent.fotp7-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/326353234_1642626682856570_5326658060098555_n.jpg?stp=dst-jpg_p720x720&_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=7jb6AT0IB8wAX8xB1E2&_nc_ht=scontent.fotp7-2.fna&oh=00_AfB5bNiCmUsQz3XjznB2o5y48ba9WY6XEwIq7faOd9ObAA&oe=63CF37EA)
Avem mare nevoie de această investiție în domeniul gestionării eficiente a deșeurilor, proiectul fiind o modernizare a Sistemului de Management Integrat al Deșeurilor din județul Neamț, și o aliniere a județului nostru la standardele europene.