Primar Leonard Achiriloaei: În dezvoltarea locală, vocea tinerilor și a societății civile, contează cu adevărat!
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2022/10/31/311773267_608744761054095_3517088858223494658_n-840x631.jpg)
Am elaborat un proiect de implicare civică în dezvoltarea locală romașcană, în care tinerii, reprezentanți ai ONG-urilor și ai diverselor domenii socio-profesionale să se poată implica activ în elaborarea de programe și servicii sau în procesele de luare a deciziilor la nivel local. Îmi doresc să adunăm cele mai bune propuneri și informaţii, pentru a prioritiza investițiile, acțiunile și proiectele viitoare din municipiul nostru.
![](https://scontent.fclj1-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/313195026_608744714387433_3851809562398107983_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg_p640x640&_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=YSOvd77FpT8AX-McM_f&_nc_ht=scontent.fclj1-2.fna&oh=00_AfBpXMRVMqYp-IdOd9Djx0CEbSFUGBdx9Hl5zSVIJUCH_Q&oe=636436E7)
Astăzi, 31 octombrie, am luat parte la prima întâlnire din cadrul acestui proiect POCA – la un workshop privind implicarea societății civile în dezvoltarea locală, la care au participat și reprezentanți ai Institutului pentru Politici Publice București – parteneri ai Primăriei Municipiului Roman. Doamna Alexandra Johari – manager proiect și domnul Adrian Moraru – expert IPP, au explicat importanța implicării cetăţenilor în procesul de elaborare al politicilor publice.
![](https://scontent.fclj1-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/312237138_608744751054096_5698748915303478113_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg_p640x640&_nc_cat=100&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=H_S38pWZ5M8AX8BAMiP&_nc_ht=scontent.fclj1-2.fna&oh=00_AfCdV1ftZtLgWTXsKbpAHO9g8c0Ae5yAyIrDmH0v3z9rew&oe=63645E8C)
Am început cu tinerii, pentru că vocea lor este generatoare de schimbare, iar viziunea lor referitoare la comunitatea în care trăiesc, merită să fie ascultată. Pe de altă parte, implicându-i în astfel de activități își vor dezvolta abilitățile esențiale de viață, vor acumula cunoștințe despre drepturile omului și cele cetățenești, vor învăța să promoveze și să fie parte a unor acțiuni civice pozitive.
Mai mult, îmi doresc să existe o continuitate a ceea ce am inițiat astăzi, tocmai de aceea, în perioada următoare, vom actualiza lista Consiliului Tinerilor – for consultativ pe probleme de tineret la nivelul municipiului Roman.
![](https://scontent.fclj1-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/312170851_608744741054097_6552343598493181565_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg_p720x720&_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=GFybh4CJX8sAX_WG9K8&_nc_ht=scontent.fclj1-2.fna&oh=00_AfAfairaNZpTjV3CKkna9pEAL4vVUZageZllplpOv_MJsA&oe=63644E90)
Sunt convins că prin astfel de inițiative, prin dialog constructiv, vom găsi cele mai bune soluții pentru dezvoltarea orașului, iar întâlnirile aplicate vor crea noi căi de colaborare!
![](https://scontent.fclj1-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/311773267_608744761054095_3517088858223494658_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg_p720x720&_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=QXo5RjX8lCwAX9MYm9K&_nc_ht=scontent.fclj1-2.fna&oh=00_AfASL7mByCRhPk2D7mUE-nhUqoPgJprqKtyX-NDsgzGKMw&oe=636541FF)
![](https://scontent.fclj1-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/312910696_608744754387429_5509196814331302260_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg_p720x720&_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=E-XkCD-H1ioAX_ELm8q&_nc_ht=scontent.fclj1-2.fna&oh=00_AfDHsXyLNEX5T3aHSnjI0C67RNi-RvPOjSAiykW020vXNQ&oe=6364D41C)