Dental Alliance

Succes remarcabil la Campionatele Naționale Școlare de Șah: Ayline-Sofia Țugui, prima campioană națională de șah feminin din Roman!

0
Carmangeria La Cimpoeșu

YRY Residence

Restaurant Portofino

Go Padel Roman

În perioada 21 – 24 februarie, la Căciulata, s-au desfășurat Campionatele Naționale Școlare de Șah “Elisabeta Polihroniade”, eveniment de referință în lumea șahului juvenil, omologat de federațiile de specialitate. C.S.M. Roman a strălucit în competiție, prezentând șase jucători însoțiți de dedicatul lor instructor, Mihai-Ionuț Gânju.

Pentru prima dată în istoria orașului Roman, o campioană națională de șah la feminin a fost înălțată la rangul binelui suprem! Țugui Ayline-Sofia a obținut aurul în competiția de șah blitz, cu un parcurs de neegalat, șapte victorii din șapte partide, dominând categoria fete U9. Performanțele ei au fost de asemenea notabile și în alte discipline, unde a câștigat două medalii de argint la șah rapid și dezlegări de probleme de șah!

Stan Dante-Alexandru s-a remarcat și el, câștigând medalia de bronz la dezlegări de probleme de șah, la fel cum a fost la un pas de podium în competițiile de șah rapid și blitz, la băieții U9.

Burlacu Maria-Smaranda și Țugui Yasmine au luptat în apropierea podiumului național la proba de dezlegări de probleme de șah, fete U9, terminând cu același punctaj ca și sportiva de pe locul 3, însă departajate de timpul de gândire înregistrat.

Mezinul secției de șah, Vieriu Ianis-Andrei (8 ani), a obținut un respectabil loc 7 la șah blitz, băieți U9, în timp ce Ciobanu Luca Gabriel s-a clasat pe locul 8 în aceeași categorie!

Deosebit de remarcabilă a fost ultima rundă la categoria blitz, fete U9, unde gemenele Țugui au împărțit masa 1. Ayline, deja campioană cu o rundă înainte de final, a învins-o pe Yasmine, care aspira la o victorie pentru a urca pe podium. Gestul lor a inspirat arbitrul principal al turneului să propună ambele gemene pentru premiul de fair-play al competiției!

Aceste performanțe excepționale sunt cu siguranță o sursă de mândrie pentru comunitatea șahistă din Roman și demonstrează talentul și dăruirea sportivilor, precum și sprijinul vital al antrenorilor și al familiilor acestora în promovarea excelenței în sportul minții!