Deputat Mara Calista: Astăzi am participat la Conferința internațională „Femeile parlamentare din România şi promovarea egalităţii de gen ca angajament naţional”
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2022/11/01/313402672_689952135830607_466608442344225337_n-840x560.jpg)
Astăzi am participat la Conferința internațională „Femeile parlamentare din România şi promovarea egalităţii de gen ca angajament naţional”, care a fost organizată de colega mea, preşedinta interimară a Senatului, Alina Gorghiu.
La eveniment au participat președintele României, Klaus Iohannis, președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, prim-ministrul României, Nicolae Ciucă, precum și alte personalități de renume.
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2022/11/01/313980590_689951862497301_3255595406793272679_n-660x220.jpg)
Mă bucur că președintele României susține și încurajează participarea și creșterea numărului femeilor în procesele importante de decizie cu privire la viitor.
![👩💻](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tff/1.5/16/1f469_200d_1f4bb.png)
![👩💼](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t80/1.5/16/1f469_200d_1f4bc.png)
![🕵️♀️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tf2/1.5/16/1f575_200d_2640.png)
![👩🏫](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9b/1.5/16/1f469_200d_1f3eb.png)
![💇♀️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t52/1.5/16/1f487_200d_2640.png)
![👩⚕️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tb6/1.5/16/1f469_200d_2695.png)
![👩🔬](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tf1/1.5/16/1f469_200d_1f52c.png)
![👩🦽](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t46/1.5/16/1f469_200d_1f9bd.png)
Am susținut și voi susține și pe viitor implicarea doamnelor în politică și în toate domeniile, pentru că putem și am dovedit clar, de-a lungul timpului, că implicarea femeilor în creionarea de politici publice pentru femei este esențială!