Dental Alliance

Succes remarcabil pentru Secția de Șah a C.S.M. Roman la “Cupa Dr. Lupușoru” din Bacău

0
Carmangeria La Cimpoeșu

YRY Residence

Restaurant Portofino

Go Padel Roman

Juniorii demonstrează talentul într-un turneu de prestigiu, pregătindu-se pentru următoarea provocare națională

În perioada 6-7 aprilie, județul Bacău a fost gazda prestigiosului turneu de șah rapid “Cupa Dr. Lupușoru”, organizat de către Clubul Sportiv Regional “Nord – Est” Bacău, eveniment omologat de către Federația Internațională de Șah și Federația Română de Șah.

C.S.M. Roman și-a trimis în competiție o echipă puternică formată din 10 sportivi talentați, sub îndrumarea instructorului Mihai-Ionuț Gânju. Secția de șah a clubului și-a demonstrat încă o dată valoarea, obținând rezultate remarcabile în cadrul competiției, confirmându-și statutul de forță în zona Moldovei.

În lumina acestor rezultate, Ciobanu Luca-Gabriel a strălucit, câștigând locul 1 la categoria ELO 1500, demonstrând un progres semnificativ în evoluția sa. De asemenea, Nicuță Daniel-Andrei a obținut locul 1 la categoria ELO 1200, marcându-și debutul într-o competiție de asemenea anvergură. Vieriu Ianis-Andrei s-a clasat pe locul 2 la categoria ELO 1200, confirmându-și progresul constant din ultima perioadă. De asemenea, Țugui Yasmine-Maria a obținut locul 4 la categoria ELO 1200, demonstrând o formă în creștere.

Echipa a avut un parcurs general excelent, cu performanțe notabile și de remarcat. Mărtici Teodor, Bodea Ștefan Damian, Țugui Ayline-Sofia, Stan Dante-Alexandru, Otic Mateo și Ștefănescu Ștefan au reușit să ofere un joc consistent, demonstrând un progres semnificativ în evoluția lor.

Următoarea provocare pentru juniorii din cadrul clubului va fi Campionatul Național pentru Copii și Juniori, care va avea loc între 11 și 21 aprilie, în Eforie Nord. Cu rezultatele remarcabile obținute în cadrul “Cupei Dr. Lupușoru”, se conturează o perspectivă promițătoare pentru participarea echipei la această competiție de prestigiu.