Trufe negre confiscate de polițiștii nemțeni
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2022/10/30/big_a91bfeaa-225a-4971-88af-0015251d0f38.jpeg)
La data de 27 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Politie Rurală Târgu-Neamț, au depistat în fondul forestier de pe raza Ocolului Silvic Vânători-Neamț, două persoane, cu vârste de 32, respectiv 38 de ani, din Oniceni, în timp ce se aflau la recoltat de trufe negre, fără a deține autorizație.
Asupra acestora a fost găsită cantitatea de 2.763 de grame de trufe negre, care a fost confiscată de polițiști și predată specialiștilor din cadrul Ocolului Silvic Vânători-Neamț.
Persoanele în cauză au fost sancționate contravențional, conform prevederilor Legii nr. 171/2010 R. privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice, cu amendă în cuantum de 4.000 de lei.