Zile libere, șoferi băuți: nemțean prins cu alcoolul în sânge, în trafic
![](https://roman24.ro/wp-content/uploads/2019/05/09/razie-politia-romana.jpg)
La data de 1 iunie a.c., în jurul orei 20:00, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Piatra-Neamț, au depistat în trafic, în localitatea Tazlău, un autoturism condus de un tânăr, de 27 de ani, din aceeași localitate. Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentrație de 0,45 mg/l alcool pur în aerul expirat. În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal, continuând cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.